Puszcza Białowieska to miejsce niezwykłe. Stanowi główną atrakcję turystyczną Podlasia, odwiedzaną corocznie przez setki turystów z Polski, a także z odległych zakątków globu. Ten ogromny kompleks leśny, położony w granicach Polski i Białorusi, zawdzięcza swą wyjątkowość unikalnym w skali światowej walorom przyrodniczym. To tutaj można zobaczyć ostatni w Europie las, który przetrwał w stanie pierwotnym aż do dziś. W Puszczy Białowieskiej mieszka największe stado wolnego żubra na świecie – w polskiej części 500 osobników. Żubr- największy ssak lądowy Europy – jest symbolem Parku Białowieskiego, czyli centralnej części Puszczy.
Białowieski Park Narodowy ma powierzchnię ponad 10 ha. Powstał w 1921 roku i obecnie dzięki intensywnym staraniom leśników i przyrodników zachowuje swe pierwotne walory, jednocześnie będąc miejscem otwartym dla turystów spragnionych kontaktu z niezwykłą przyrodą. Bogata i unikalna w skali światowej fauna i flora przyciąga rzesze miłośników z całego świata. By nie naruszyć naturalnych walorów tego magicznego miejsca, zwiedzanie odbywa się na specjalnie wytyczonych szlakach i według ustalonych zasad. Białowieskie atrakcje można podziwiać na rożne sposoby – pieszo, rowerem oraz konno. Wędkarze mogą skusić się na połów ryb w stawach i rzece Narewka. Udogodnieniem jest także możliwość wprowadzania na teren Parku psów i zwierząt.
Na terenie Parku Białowieskiego znajduje się mnóstwo gatunków roślin, drzew, grzybów, mchów, porostów, ptaków, ssaków oraz bezkręgowców. Bogactwo gatunkowe tego miejsca oraz jego nienaruszony, pierwotny stan sprawiły, że Białowieski Park Narodowy został wpisany przez UNESCO na listę Światowego Dziedzictwa.
Jedną z atrakcji miejsca jest Rezerwat Pokazowy Żubrów, gdzie można zobaczyć wiele gatunków ssaków oraz drapieżników, m.in. żubra, łosia, jelenia, sarny, dzika, konia typu tarpan. Prawdziwą gratką jest widok wilczej watahy oraz rysiów. Na terenie parku żyją także żubronie, będące połączeniem żubra i bydła domowego.
Na terenie Obrębu Ochronnego Rezerwat można podziwiać las, który zachował się w stanie pierwotnym, czyli nienaruszonym przez działanie człowieka. To jedyny taki las w Europie z całą obfitością unikatowej fauny i flory.
Oprócz walorów przyrodniczych, na terenie Parku Białowieskiego warto zwiedzić Park Pałacowy, pochodzący z przełomu XIX I XX wieku, zaprojektowany w stylu angielskim przez polskiego projektanta Walerego Kronenberga. Ma powierzchnie 50 hektarów, a jego centralna częścią jest drewniany dworek z 1845 roku, wpisany do rejestru zabytków województwa podlaskiego.
Puszcza Białowieska, położona na północno-wschodnim skraju Polski, to idealne miejsce na weekendową wyprawę. Powinno znaleźć się w kalendarzu wakacyjnych destynacji każdego miłośnika przyrody. Miejsce odlegle, o którym nie sposób zapomnieć. Coś dla osób ceniących aktywna turystykę.
Planując weekendowe czy wakacyjne wypady, warto pomyśleć o niezwykłych miejscach, które oferuje nam nasz kraj. Puszcza Białowieska z pewnością zalicza sie do tych miejsce, które trzeba koniecznie zobaczyć na własne oczy.