Mazury na weekend

Częstokroć wciągnięci w wir pracy, nie mamy nawet dłuższej chwili na zaczerpnięcie oddechu. Niestety często również zdarza się, iż trudno jest wygospodarować kilka wolnych dni na prawdziwy urlop. Warto więc korzystać z tego, co mamy i jak najlepiej wykorzystać, choć wolne dni w trakcie przedłużonego weekendu. Gdzie można wypocząć, zakumulować siły do dalszej wytężonej pracy? Do tego zadania świetnie nadaje się Pojezierze Mazurskie!

Mazurskich kurortów czar…

Jeśli nie mamy wiele czasu, a chcemy wypocząć z rodziną, lub znajomymi tam gdzie każdy znajdzie coś dla siebie, najlepiej wybrać miejsca znane i lubiane- osławione mazurskie kurorty. Mając do dyspozycji raptem kilka dni warto postawić na intensywność doznań i zobaczyć jak najwięcej, w jak najkrótszym czasie. Jak tego dokonać, nie przemęczając się zbytnio, a jednocześnie zapewniając sobie kilka błogich i ekscytujących zarazem dni? Najlepszym rozwiązaniem jest w tym przypadku podróż Szlakiem Wielkich Jezior. Jest to oczywiście opcja dla tych, którzy lubią wolny czas spędzać na łódce i mają wśród rodziny lub znajomych osoby z patentami żeglarskimi, które mogą poprowadzić taki rejs.
Rozpoczęcie trasy jest możliwe niemal na dowolnym etapie szlaku. Kraina Wielkich Jezior jest jednak miejscem dość obszernym, toteż wato zwrócić uwagę na kilka wariantów obrania szlaku żeglownego.
Pierwszą z opcji, jakie proponujemy jest trasa Giżycko – Węgorzewo. Trasa ta ma długość ok. 25km i prowadzi przez północną część Krainy wielkich Jezior. Żeglugę rozpoczyna się tu od jeziora Niegocin. Po wpłynięciu do Kanału Giżyckiego, można podziwiać oddalony o ok. 200m od wylotu ku jezioru Niegocin- most obrotowy. Został on wzniesiony w 1889 roku w celu zapewnienia dobrego połączenia miasta z Twierdzą Boyen. Ta ważąca ponad 100 ton konstrukcja może być obracana przez jedną osobę, za pomocą specjalnych przełożeń. Specyficzny dla niego jest ponadto sposób zwodzenia. Konstrukcja jest bowiem zwodzona w bok- nie ku górze, jak to się odbywa w przypadku większości tego typu mostów.
Turyści, którzy zdecydowali się na ten wariant trasy płyną dalej ponad dwudziestokilometrowym odcinkiem poprzez połączony zespół jezior, o wspólnej nazwie Mamry. Odcinek końcowy owej trasy, o długości 2,6km prowadzi korytem rzeki Węgorapy i dalej Kanałem Węgorzewskim.
Z Giżycka można także popłynąć bardziej na południe, w kierunku Mikołajek. Trasa wiedzie również przez Jezioro Niegocin. Jest ono uważane za jeden z najpiękniejszych polskich akwenów wodnych. Niegocin to także trzecie pod względem powierzchni jezioro Mazur.
Można przedostać się z niego cieśniną do Jeziora Bocznego, stamtąd natomiast szlak wiedzie dalej ku Kanałowi Kula, łączącemu jeziora Boczne i Jagodne. Przesmyk ten jest uważany za dział wodny między dorzeczem Wisły oraz Pregoły.
Na 29 km trasy przepływamy przez wylot Kanału Tałteckiego, na jezioro Tałty. Po jego prawej stronie góruje nad okolicą Olszowy Róg. Stanowi on najwyższe wzniesienie tego rejonu, będące zarazem punktem widokowym o wysokości 155m n.p.m. Niewiele dalej następuje rozwidlenie szlaków wodnych. Można stąd udać się w prawo, do Rynu, a następnie wkroczyć na szlak Mikołajki-Ryn. Można także popłynąć w lewo ku Mikołajkom. Proponowany przez portal www.turit.pl wariant trasy kończy się w Wiosce Żeglarskiej w Mikołajkach.
Żeglujący turyści mogą także wybrać trasy Mikołajki – Ruciane-Nida, o długości ok.19 km, czy też prowadzącą przez największe jezioro Polski, a więc Śniardwy trasę Mikołajki – Pisz.
„ Polecam również skorzystanie z atrakcji stałego lądu. Zarówno bowiem w Giżycku jak i w Mikołajkach odbywa się, co roku wiele ciekawych wydarzeń, mogących zaspokoić gusta zarówno tych, którzy czują się najlepiej mając ląd pod stopami, jak i morskich wilków. Z planem tych wydarzeń można zapoznać się wcześniej, korzystając m.in. z portali informacji turystycznej ” – o tym, że na Mazurach wiele się dzieje, przekonuje Piotr Zielonacki z portalu turit.pl.

Mazury na piechotę

Dla turystów wolących swój wolny czas poświęcić na przemierzanie pieszo pięknych zakątków obszaru Warmii i Mazur, przygotowanych jest wiele szlaków o różnej długości, a także zróżnicowanym poziomie trudności. Na rozgrzewkę wart polecenia jest szlak żółty, o długości 7,7 m. Wiedzie on przez Bujaki i Żelazno, ku Łyńskiemu Młynowi oraz rezerwatowi Źródła Łyny. W rezerwacie obowiązuje zakaz poruszania się pojazdami kołowymi. Jest to prosty, a ciekawy turystycznie szlak. Prowadzi on od stacji PKP Bujaki ścieżkami wśród malowniczych łąk, a w połączeniu z zielonym szlakiem tworzy całkiem przyjemną trasę spacerową do stacji PKP Dobrzyń.
Pieszy turysta może także wybrać szlak Iława-Siemiany. Jest on już zdecydowanie dłuższy, rozciąga się, bowiem na odcinku 25 km. Szlak ten obejmuje zachodni brzeg jeziora Jeziorak, a jego wielką zaletą są roztaczające się wokół niego przepiękne widoki. Trasa ma swój malowniczy koniec w miejscowości letniskowej Siemiany. Jest ona położona na zachodnim, wysokim brzegu wspominanego jeziora, w sąsiedztwie Iławskiego Parku Krajobrazowego
„Pojezierze Mazurskie oferuje przybyłym oczywiście wiele więcej szlaków, tak lądowych, jak i wodnych. Poznać je można już w trakcie krótkiego, kilkudniowego pobytu. Są wśród nich jednak też odcinki dłuższe, o bogatej szacie roślinnej i różnorodnym krajobrazie. W takich miejscach każdy podróżnik chętnie zatrzymuje się na dłużej i delektuje chwilami spędzonymi pośród niepowtarzalnej przyrody Krainy Wielkich Jezior Mazurskich” – tak mazurskie atrakcje zachwala Piotr Zielonacki z turit.pl.

Kontakt: agnieszka.kalinska@s4.pl

Zobacz podobne ogłoszenia

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.