..:: CHARAKTERYSTYKA IMPREZY, PROGRAM
Śluza na Kanale Mazurskim została opanowana przez przeciwnika. Rozkaz brzmi: po przeprowadzeniu zwiadu i ustaleniu punktów oporu, zaatakować i przejąć obiekt. Jak najdłużej nie dać się wykryć. Nie jest to proste. Po kanale krążą bowiem wodne patrole, w lesie czają się zamaskowani snajperzy a jedyny most w pobliżu jest silnie broniony…
Uczestnicy oswajając się z wodnym i lądowym żywiołem, poznają zasady sztuki przetrwania na wodzie, w wodzie i pod wodą poprzez realizację rozmaitych zadań. Survival wodny, samoratowanie, ABC rozbitka, przeprawy trudnymi szlakami wodnymi, doskonalenie pływania wpław, pływanie kajakiem, pontonem, łodzią wiosłową i własnoręcznie zbudowaną tratwą to tylko niektóre elementy zajęć. Program obejmuje także podstawy sztuki przetrwania w trudnych warunkach na lądzie, orientację w terenie i wiele innych. Program obozu ukierunkowany jest na aspekt poznawczy, rozwój psychiki uczestników, wzrost ich sprawności fizycznej i zahartowania organizmu. Zwiększenie samodzielności i pewności siebie, wzrost dyscypliny wewnętrznej oraz umiejętności działania w grupie to dodatkowe pozytywne rezultaty udziału w obozie. Wszystkie zajęcia są dostosowane do wieku i możliwości fizycznych uczestników i ubezpieczane przez wykwalifikowaną i odpowiednio uprawnioną kadrę. Uczestnicy przechodzą także specjalistyczne szkolenie poznając technikę i taktykę działania żołnierzy wodnych i lądowych jednostek specjalnych. Zajęcia prowadzą byli żołnierze jednostek specjalnych Grom i Formoza i doświadczeni instruktorzy. Pierwsza część obozu będzie miała charakter bardziej stacjonarny, przerywany wyprawami w teren, w trakcie której uczestnicy przejdą liczne ćwiczenia, szkolenia, treningi i zgrają się ze sobą. Druga część obozu będzie survivalowo-militarną wyprawą w krainę Wielkich Jezior Mazurskich, w trakcie której uczestnicy będą wykorzystywać nabyte umiejętności.
Obóz adresowany jest do uczestników, którzy mają już za sobą przynajmniej jeden lądowy Obóz Przygody lub Szkołę Przetrwania lub są przekonani iż mają predyspozycje do uczestniczenia w tego rodzaju obozie. To wyjątkowy obóz, jedyny w Polsce, gdzie oprócz zajęć na lądzie w programie zawarte są elementy militarno-survivalowe na wodzie, w wodzie i nad wodą!
Obóz zlokalizowany jest w ośrodku „Ryn” przy ulicy Mazurskiej w Rynie. Położony jest on bezpośrednio nad brzegiem jeziora Ryńskiego, na wydzielonym terenie. Spacerem do miasta około 10 minut. Posiłki jemy w stołówce, jest też bar i kawiarnia, w której organizowane są dyskoteki. Strzeżone kąpielisko w bezpośrednim sąsiedztwie ośrodka.
..:: DOJAZD ZORGANIZOWANY
Za dopłatą, pociągiem lub autokarem z opiekunem, z kilkunastu większych miast w Polsce.
..:: ROZPOCZĘCIE I ZAKOŃCZENIE
Ośrodek Wypoczynkowo-Żeglarski „Ryn” Gliwickiej Agencji Turystycznej w Rynie, ul. Mazurska 17. Rozpoczęcie 1 dnia od godz. 16.00, zakończenie ostatniego dnia do 10.00.
..:: MIEJSCE OBOZU
Obóz będzie realizowany w dwóch miejscach.
Część pierwsza, stacjonarna + wyprawy w teren: Ryn, ośrodek żeglarski „Ryn”, nad jeziorem Ryńskim
Część druga, stacjonarno – wędrowna: Ryn, ośrodek żeglarski „Ryn”, nad jeziorem Ryńskim , oraz wyprawy w okolice Kanału Mazurskiego i jeziora Mamry. Stopień trudności i trasa wyprawy będzie dostosowany do możliwości uczestników.
..:: CENA ZAWIERA
Zakwaterowanie – domki campingowe, wc i prysznice w pawilonie obok. W trakcie licznych rajdów noclegi w namiotach, na jachtach, a także we własnoręcznie wybudowanych schronieniach, szałasach, itp. Wyżywienie – 3 posiłki dziennie od kolacji 1 dnia do śniadania ostatniego dnia obozu. W trakcie wypraw uczestnicy przygotowują posiłki z dostarczonych produktów w warunkach biwakowych. Kadra – wykwalifikowani instruktorzy, opiekunowie, ratownicy WOPR-u, oraz instruktorzy i byli żołnierze wojskowych jednostek specjalnych. Ubezpieczenie – NW. Sprzęt – potrzebny do realizacji programu, w miarę potrzeb. Realizację programu w zależności od pogody, kondycji uczestników i decyzji kierownika obozu.
..:: ZA DODATKOWĄ OPŁATĄ
Dojazd autokarem lub pociągiem. Program Dodatkowe Atrakcje. Szkolenia fakultatywne: nurkowanie w akwalungu (około 100 zł). Szkolenia realizujemy po zebraniu odpowiedniej grupy chętnych uczestników.
..:: DOKUMENTY, GŁÓWNE WYMAGANIA
Wiek 14 lat, zgłoszenie uczestnictwa-umowa, karta kolonijna ze zgodą lekarza i z dodatkowymi zgodami rodziców (nurkowanie itp.). Legitymacja szkolna. Umiejętność pływania wpław potwierdzona pisemnie przez rodziców.
..:: NALEŻY ZABRAĆ ZE SOBĄ
Wyżej wymienione, odpowiednio wypełnione dokumenty, sprzęt do nurkowania ABC: maska, fajka, płetwy, śpiwór, karimatę, ubranie przeciwdeszczowe, ubranie polowe (stare spodnie, bluzy), buty sportowe typu adidasy, trampki, buty typu „trapery” do marszów, sandały z dobrym zapięciem do chodzenia w wodzie, strój kąpielowy, dres, ubiór sportowy, ciepły sweter lub polar, nakrycie głowy, okulary przeciwsłoneczne, środki na komary, krem z filtrem UV, przybory do szycia.
Latarkę, nóż wieloczynnościowy lub dobry scyzoryk, kompas, zegarek. Na wyprawy i zadania specjalne: mały plecak, manierkę lub pojemnik na płyn, menażkę, kubek, sztućce. Pakujemy się w plecak nie w torbę podróżną.
..:: UWAGI
Nie odpowiadamy za ukradziony, utopiony lub zagubiony bagaż – sugerujemy jego dodatkowe ubezpieczenie. Prosimy o nie zabieranie drogich przedmiotów.
..:: PROGRAM
CZĘŚĆ PIERWSZA OBOZU – STACJONARNA + WYPRAWY W TEREN
ZAJĘCIA WODNE
Formoza
to elita wodnych oddziałów specjalnych Europy. Będą Was szkolić na wodzie i nad wodą byli żołnierze tej formacji wraz z innymi instruktorami. Obóz to szkolenia i treningi przeplatane rajdami, misjami i operacjami specjalnymi, wyprawami, grami terenowymi na lądzie i wodzie, w trakcie których wykorzystamy w praktyce zdobyte podczas szkolenia umiejętności. Jak bezpiecznie wypoczywać na wodzie i nad wodą, jak przetrwać wodną katastrofę. Sprawdź siebie i swoje możliwości, przeżyj wspaniałą przygodę!
Nauka i doskonalenie pływania wpław, techniki pływackie
Doskonalenie stylów pływackich: kraul, klasyk, grzbiet, nauka pływania nowymi stylami, pływanie na różnych dystansach, zawody pływackie, ćwiczenia wytrzymałościowe, turniej piłki wodnej, ćwiczenia i zabawy w wodzie.
Zachowanie na wodzie i nad wodą
Jak bezpiecznie wypoczywać, jak korzystać ze sprzętu wodnego, zasady kąpieli.
ABC rozbitka
Gdy wylądujesz na nieznanym lądzie lub bezludnej wyspie…
Przygotowanie prowizorycznego schronienia, budowa szałasów i legowisk z zastosowaniem podręcznych środków. Leśna kuchnia – zdobywanie i przygotowywanie pożywienia w lesie.
Wodna kuchnia
Wędka z niczego, czy wodorosty są jadalne? Sposoby pozyskiwania i uzdatniania wody, ogniska – rodzaje, rozpalanie, sposoby gaszenia.
Elementy szkolenia ratowników WOPR
Jak ratować tonącego aby samemu nie wzywać pomocy? Nauka pływania na różnych jednostkach wodnych Jak sprawnie i bezpiecznie pływać na różnym sprzęcie wodnym – kajakach, pontonach, łodziach wiosłowych, jachtach.
Jachty żaglowe, łodzie wiosłowe, elementy szkolenia żeglarskiego
Praca w charakterze załogi na jachcie żaglowym, podstawy obsługi jachtu żaglowego, nauka podstawowych węzłów, wiosłowanie.
Elementy samoobrony i sztuki walki w wodzie
Ćwiczymy proste, mało skomplikowane techniki, łatwe w zastosowaniu, nie wymagające wysiłku fizycznego ani dużej sprawności fizycznej, tak aby małym wysiłkiem obezwładnić napastnika lub zmusić go do ucieczki.
Szkolenie ratownika bojowego grup specjalnych (Combat Rescue), survival wodny
Jak postępować po wywrotce lub zatonięciu naszego sprzętu wodnego? Środki ratunkowe, wzywanie pomocy. Szkoła przetrwania w wodzie, samoratowanie, obycie z wodą i swobodne poruszanie w wodzie, przeciwdziałanie wychłodzeniu organizmu. Także: skakanie do wody z zawiązanymi oczami, utrzymywanie się na wodzie (spławik), pływanie bez użycia rąk, rozbieranie z munduru w wodzie, utrzymanie w wodzie z obciążeniem, nurkowanie na orientację (bezdech w szelkach), wykonywanie wymienionych ćwiczeń w mundurach. Pomoc partnerowi (w mundurze i bez munduru): holowanie i wynoszenie na brzeg rannego, ubieranie ABC w wodzie.
Elementy szkolenia militarnego grup dywersyjnych płetwonurków i morskich oddziałów specjalnych amerykańskich Navy Seals (Foki), niemieckich (KSK) i polskich (Formoza)
Rozpoznawanie budowli wodnych i specyfiki ich pracy (śluza, jaz, tama itp.), rodzaje szlaków wodnych, podstawy locji (budowy) rzeki i jeziora, podstawowe znaki i przepisy żeglugowe. Przerzut i desantowanie z jednostek pływających i przeprawowych, nauka pływania na różnych pojazdach wodnych (motorówka, jacht, kajak, ponton), pływanie za motorówką różnymi sposobami, holowanie ładunków, pontonów i tratw, budowa schronień i maskowanie, skryte podchodzenie i obserwacja, przenikanie na teren wroga, pokonywanie przeszkód wodnych przy użyciu dostępnych środków przeprawowych, budowa środków przeprawowych z podstawowych materiałów (deski, gałęzie, dętki, liny), pływanie wpław w szyku, podchodzenie do brzegu i przekraczanie plaży, zdobywanie baz i środków transportu przeciwnika, zwiad i rozpoznanie, skryte poruszanie i pokonywanie odcinków wodnych i lądowych. Abordaż – przechwytywanie innych jednostek wodnych, nawiązywanie łączności: znaki semafora, mors, sposoby posługiwania się ukfką, zaawansowane sposoby łączności, sposoby szyfrowania treści przekazywanych od podstawowych do zaawansowanych.
Podstawy nurkowania
Nurkowanie w ABC, orientacja pod wodą, ćwiczenia bezdechowe.
ZAJĘCIA LĄDOWE
Pierwsza pomoc przedmedyczna
Jak pomóc poszkodowanym w różnych wypadkach. Zabiegi reanimacyjne, tamowanie krwotoków, opatrywanie ran itp.
Topografia i terenoznawstwo
Wyznaczanie kierunków świata, podstawy posługiwania się mapą i kompasem, wykonywanie szkiców przebytej drogi i terenu – w tym wykonanie planu terenu z uwzględnieniem skali, znaki patrolowe, imprezy na orientację.
Pionierka obozowa
Bazy terenowe, zamaskowane punkty wypadowe będą nam bardzo potrzebne. Będziemy tutaj czasem spać na zrobionych przez siebie łóżkach i przygotowywać potrawy zdobyte w oparciu o „leśną i wodną kuchnię”.
Paintball
To broń na żelowe kulki, pozwalająca stworzyć iluzję prawdziwej bitwy. Podzieleni na zespoły stoczymy ze sobą bitwy w śród leśnego gąszczu.
Samoobrona
Czyli jak się obronić gdy ktoś nas zaatakuje. W trakcie zajęć rozwijamy też nasze umiejętności fizyczne i psychiczne co jest bardzo ważne dla odparcia ataku.
CZĘŚĆ DRUGA OBOZU – WYPRAWY, AKCJE I OPERACJE SPECJALNE
To szereg różnorodnych akcji w okolicach obozu, w bliższym i dalszym terenie, na lądzie i na wodzie, w trakcie których uczestnicy podzieleni na sekcje lub większe oddziały wypełniają rozmaite zadania, zdobywają teren lub umocnione punkty oporu bądź ich bronią, „eliminując” przeciwnika przy pomocy paintballu (broni na kulki z farbą), dokonują operacji desantowych na wyspy, rajdów zwiadowczo-dywersyjnych na teren wroga, wykrywają snajperów, poszukują szpiegów i dywersantów. W trakcie tych operacji uczestnicy przemieszczają się przy pomocy różnych przydzielonych środków transportu, które czasami trzeba zdobyć na przeciwniku, budują zamaskowane punkty oporu i schronienia, pokonują przeszkody terenowe, przeprawiają się przez kanały, rzeki, jeziora. Podczas tych działań w praktyce wykorzystujemy wszystkie nabyte w trakcie szkolenia umiejętności.
Wyprawy będą miały też charakter survivalowy. Popłyniemy kajakami, łodziami wiosłowymi i na własnoręcznie zbudowanych tratwach. Pokonamy dzikie ostępy leśne, przeprawimy się przez bagna. Przepłyniemy przez jeziora. Jednym z etapów wyprawy będzie Kanał Mazurski w okolicy jeziora Mamry. Obszerna strefa przyległa do Kanału jest niemal nietknięta przez człowieka. To duży kompleks leśny, moczary, rozlewiska, cieki wodne, śródleśne jeziora. Znajdują się tutaj takie strategiczne miejsca jak: zespół trzydziestu niezniszczonych bunkrów kwatery głównej niemieckich wojsk lądowych w Mamerkach, nieczynne śluzy Leśniewo Górne i Dolne.
..:: DODATKOWE ATRAKCJE (płatne przy zapisach lub na obozie)
..:: Wycieczki: Mikołajki (+20 zł), Mikołajki i Tropicana – kompleks basenów i zjeżdżalni (+55 zł), Giżycko (+20 zł), Giżycko i Twierdza Boyen (+30 zł), Kadzidłowo – Park Dzikich Zwierząt (+30 zł), Popielno – Stacja Hodowlana Bobrów i Tarpanów(+35 zł), Spytkowo – Wioska Indiańska (+40 zł)
..:: Holowanie na oponce za motorówką (+30 zł), Latające Skrzydło (+40 zł), Banan (+15 zł), Narty wodne (+50 zł), Wakeboard (+50 zł),
..:: Lot na spadochronie za motorówką (+100 zł)
..:: Paintball (+60 zł)
..:: Quady (+60 zł)
..:: Zajęcia linowe (+60 zł)
Pakiet Wodne Atrakcje (+ 65 zł przy zapisach lub na obozie).
::: Holowanie za motorówką: oponka, banan, latające skrzydło ::: Pływanie motorówką w trakcie holowania.
Dodatkowe Atrakcje – zasady realizacji
1. Realizacja zajęć uzależniona jest od pogody, kondycji i wieku uczestników. Dlatego nie wszystkie elementy programu muszą zostać zrealizowane, o czym decyduje kierownik obozu. Zastrzegamy sobie prawo do odwołania wybranych zajęć bez zmiany programu obozu.
2. Czas zajęć jest ograniczony, o czym decyduje kierownik obozu.
3. Uczestnikom przysługuje jednorazowe skorzystanie z każdego rodzaju zajęć.
..:: TERMINY, CENY
KOD, TERMIN, CENA
WOS 2 14.07 – 25.07 1399.-
WOS 3 26.07 – 06.08 1399.-
Opis wszystkich imprez z możliwością rezerwacji na www.wandrus.com.pl
Kontakt: wandrus@wandrus.com.pl